Wyjazd młodzieży na Litwę


ostraW dniach 03.08-08.08.2014 młodzież naszej parafii pod opieką ks. Łukasza  uczestniczyła w wyjeździe rekolekcyjnym. Fotorelacja z wyjazdu w galerii.

W niedzielę zwartą 15 osobową grupą udaliśmy się do Augustowa i Studzienicznej, a następnie na Wigry. W Pokamedulskim Klasztorze przywitał nas ks. Ryszard Sawicki – nasz były rezydent, a obecnie jeden z gospodarzy tego urokliwego miejsca. W godzinach wieczornych uczestniczyliśmy w niedzielnej Eucharystii w kościele parafialnym na Wigrach. Po  Mszy św. ks. Ryszard oprowadził nas po wigierskim kompleksie i przybliżył historię tego miejsca. Pierwszy dzień wyjazdu zakończyło wspólne ognisko. Kolejnego dnia po porannej Eucharystii opłynęliśmy kajakami  półwysep wigierski oraz wykąpaliśmy się w jeziorze. W godzinach południowych pożegnaliśmy ks. Ryszarda i wyruszyliśmy w dalszą drogę na Litwę.

ruchWieczorem dotarliśmy do celu. Zamieszkaliśmy opodal miejscowości Troki w pensjonacie prowadzonym przez polską rodzinę. We wtorek rano zwiedzaliśmy pobliskie miasto Troki. Pierwszym punktem w programie był rejs statkiem po kompleksie jezior. Następnie udaliśmy się do średniowiecznego zamku i na spacer po całej okolicy.

ksiW środę rano pojechaliśmy zwiedzać stolicę Litwy – Wilno. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Ostrej Bramie. O godz. 11.00 przed Cudownym Obrazem ks. Łukasz odprawił  Mszę św. dla naszej grupy. Następnie w osobistej modlitwie każdy z nas polecił i zawierzył swoje pielgrzymkowe intencje. Następnie wraz z siostrą przewodniczką zwiedzaliśmy Starówkę Wileńską. Nawiedziliśmy wiele świątyń różnych wyznań, a także miejsca związane z twórczością Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego.

pppCzwartek poświęciliśmy na dalsze zwiedzanie Wilna. Z samego rana udaliśmy się do Ponar – miejsca nazistowskiej eksterminacji narodów Europy. Po krótkiej modlitwie i chwili zadumy wjechaliśmy na Górę Trzech Krzyży, z której podziwialiśmy panoramę Wilna. Kolejnym punktem zwiedzania był jeden z najbardziej znanych kościołów Wilna pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Następnie nawiedziliśmy dwa historyczne cmentarze: na Antokolu i na Rossie, gdzie spoczywa wiele znanych polskich osobistości, żołnierzy i artystów. Tego dnia uczestniczyliśmy we Mszy św. sprawowanej w domu zakonnym polskich sióstr. W miejscu tym powstał obraz Jezusa Miłosiernego. Na koniec dnia pojechaliśmy  na rekreacyjną  Górę Belmontas.

mielOprócz zwiedzania codziennie modliliśmy się Liturgią Godzin. Każdy wieczór spędzaliśmy razem na kąpielach w miejscowy jeziorze oraz grze w siatkówkę. W piątek popołudniu szczęśliwi, wypoczęci, bardzo zadowoleni powróciliśmy bezpiecznie od naszych domów. Wyjazd był możliwy, dzięki życzliwości wielu osób. W sposób szczególny dziękujemy naszym kierowcom: p. Mirkowi Syrówce  i p. Mariuszowi Kowalskiemu. Wyjazd nie byłby możliwy bez życzliwości sponsorów: ks. Proboszcza Zygmunta Wirkowskiego oraz p. Ewy Rosy, która ufundowała ubezpieczenie  dla całej grupy. Dziękujemy ks. Łukaszowi za pomysł i zorganizowanie naszego wyjazdu.

Bartek Kryca