Ks. Piotr Skarga w Markach!?


skargaDnia 3 maja 2013 r. w Uroczystość NMP Królowej Polski o godz. 12.00 Ks. Proboszcz sprawował uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny. Kazanie patriotyczne wygłosił ks. Łukasz przypominając rolę Maryi w historii polskiego narodu. W Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz miasta Marki na czele z Burmistrzem, a także kombatanci i delegacje szkół z pocztami sztandarowymi. Po zakończonej Eucharystii wysłuchaliśmy monodramu na podstawie tekstów ks. Piotra Skargi – jezuity, wielkiego patrioty i wybitnego kaznodziei. Z przedsoborowej ambony kazanie wygłosił P. Jan Krzysztof Szczygieł – aktor, reżyser, wykładowca, wychowawca młodzieży. Podczas występu zagrało trio w składzie: P. Ewa Wacławczyk – skrzypce, P. Maria Owczarek – klarnet i P. Kamil Staszowski – organy. Relacja z tego wydarzenia ukarze się w najbliższym numerze tygodnika “Idziemy”, a wywiad udzielony przez aktora po naszych uroczystościach zostanie opublikowany za tydzień w “Niedzieli” Nr 19 (12 V 2013). Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości, które znajdują się w galerii.

NOTY BIOGRAFICZNE ARTYSTÓW:

Ewa Wacławczyk

W 2010 roku ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. K. Podejko. Absolwentka studiów podyplomowych w Hochschule fuer Musik und Theater w Monachium w klasie prof. G. Schneidera. Jest laureatką wielu przesłuchań regionalnych oraz konkursów ogólnopolskich. W latach 2011-2012 była stypendystką niemieckiej fundacji KAAD oraz fundacji Jehudi Menuhina „Live Musik Now”.

Maria Owczarek

W 2008 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jako solistka i kameralistka wielokrotnie zdobywała nagrody na konkursach i festiwalach klarnetowych m.in. w Piotrkowie Trybunalskim, Szczecinie i Olsztynie Od roku 2010 jest klarnecistką Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.

Kamil Staszowski

Absolwent kierunku kompozycja i teoria muzyki w klasie prof. Stanisława Moryty. Współpracownik Polskiego Radia (2011-12), stypendysta Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Śląskiego, Idyllwild Arts Summer Academy (Kalifornia). Do ważniejszych utworów należą: Missa Vladislaviensis na 750-lecie Wodzisławia Śląskiego i hejnał miasta, Tryptyk Jubileuszowy z okazji 100-lecia przybycia Sióstr Służebniczek na Śląsk, a ostatnio utwór Messa dell’Uomo Moderno.

Jan Krzysztof Szczygieł

Absolwent Łódzkiej Filmówki na wydziale aktorskim. Aktor filmowy i teatralny. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról filmowych i teatralnych. Pracował w swojej 23 letniej karierze m.in. ze światowe sławy reżyserem Andriejem Konczłowskim. Przez dwa lata związany był z Redakcją Katolicka Telewizji Polskiej gdzie prowadził program “Znaki Czasu”.

http://www.janszczygiel.com

Dodaj komentarz