Relacja z Kolonii Parafialnych w Okunince


33W tym roku na miejsce wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży wybrano ośrodek „Astur” w Okunince nad Jeziorem Białym, pow. włodawski. Grupa 97 uczestników oraz 12 opiekunów w dniach 30.06.2013 – 12.07.2013 aktywnie spędzała czas, pogłębiając przy tym swoją relację z Panem Bogiem i przyjaciółmi. W zdecydowanej większości były to osoby zaangażowane w grupy duszpasterskie naszej parafii: ministranci, schola, grupa młodzieżowa.

1W ostatnią niedzielę czerwca o godz. 8.00 ks. Proboszcz Zygmunt Wirkowski pobłogosławił nam na szczęśliwą podróż, w którą wyruszyliśmy dwoma autokarami i busem. W godzinach popołudniowych dotarliśmy do Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, gdzie uczestniczyliśmy w niedzielnej Eucharystii, sprawowanej przez ks. Łukasza – kierownika i organizatora wyjazdu. Po dojeździe do Okuninki wszyscy zakwaterowaliśmy się w swoich domkach. Był to czas na zapoznanie się z kadrą i uczestnikami. Już przed wyjazdem koloniści zostali podzieleni na 9 grup wiekowych, na którymi sprawowali opiekę ks. Łukasz, p. Grażyna Borkiewicz – pielęgniarka oraz wychowawcy wolontariusze:  Joanna Antoszkiewicz, Aleksandra Wilczyńska, Magdalena Kielak, Izabella Kopyt, Bartosz Krokwiński, Paweł Maliszewski, Mariusz Kowalski, Szymon Czerski, kleryk Szymon Berger i diakon Kamil Sulich.

kad

Nasz dzień kolonijnych zazwyczaj wyglądał następująco:
8.00 – pobudka
8.30 – poranna rozgrzewka oraz Apel z modlitwą
9.00 – śniadanie i czas na porządki
10.00 – 13.30 I blok zajęć ( plażowanie, kajaki, rowery wodne, wycieczki rowerowe i piesze, jazda na gokartach, zajęcia sportowe,gry zespołowe i terenowe)
14.00 – obiad i odpoczynek
15.30 – 17.30 II blok zajęć i spotkania tematyczne w grupach z omówieniem programu kolonii na podstawie ” Opowieści z Narnii”
17.30 – Eucharystia
18.30 – kolacja i odpoczynek
20.00 – pogodny wieczór – zabawy zespołowe całej kolonii
21.30 – Apel wieczorny
22.30 – cisza nocna.

zamW czasie kolonii, prócz zajęć na miejscu uczestniczyliśmy w wycieczkach krajoznawczych, których organizacją zajął się p. Bartosz. W pierwszym tygodniu zwiedziliśmy Zamość. Wraz z przewodnikiem wędrowaliśmy  po Starówce, odwiedziliśmy miejsce kaźni ofiar II wojny światowej, nawiedziliśmy katedrę oraz bastion obronny. Kolejnego dnia starsi uczestnicy pod opieką ks. Łukasza pojechali na wycieczkę do Muzeum Obozu Zagłady w Sobiborze, gdzie chwilą zadumy uczciliśmy pamięć ofiar II wojny światowej. W drugim tygodniu wypoczynku odwiedziliśmy Poleski Park Narodowy, a grupa najstarsza miasto Chełm.

gr lac

W trakcie wypoczynku, każdego dnia  uczestniczyliśmy w różnych atrakcjach między innymi: wycieczkach rowerowych lub pieszych do Włodawy, Orchówka, centrum Okuninki; rejsie żaglówką po Jeziorze Białym, rozgrywaliśmy mecze siatkówki, piłki nożnej oraz turnieje ping-ponga i badmintona. Obowiązkowym punktem wyjazdu były „kolonijne otrzęsiny”.

miiiihjjj

Wieczorami spotykaliśmy się na wspólnej integracji (pogodne wieczory): ognisko i grill, dyskoteki, nauka i konkurs „Tańca belgijskiego”, zabawa „Mam Talent”. Wiele emocji wzbudziły wybory miss i mistera kolonii.

Pragnąc radośnie wypoczywać z Panem Bogiem codziennie gromadziliśmy się na wspólnej modlitwie rano i wieczorem oraz uczestniczyliśmy w codziennej Eucharystii. Podczas kolonii odwiedził nas ks. Mateusz Szewczyk – wikariusz parafii w Wołominie, który przed dwoma laty, jeszcze jako alumn seminarium,  pełnił na naszym wyjeździe funkcję wychowawcy. Kolejnym gościem był ks. Grzegorz Walkiewicz – Dyrektor Radia Warszawa.

fffNasz parafialny wakacyjny wypoczynek zakończył się w piątek 12 lipca  uroczystą Msza Świętą w kościele ojców Paulinów we Włodawie. Szczęśliwi i wypoczęci wróciliśmy do Marek ok. godziny 19.00. Czekali już na nas stęsknieni rodzice i przyjaciele. Zdjęcia z wyjazdu można zobaczyć w galerii.

Bartek Kryca i Szymon Gruszczyński

 

Podziękowanie
Po raz kolejny już udało się zorganizować wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży z naszej parafii. Jego celem było jak zawsze radosne spędzenie czasu blisko Pana Boga i pogłębienie relacji przyjaźni z Nim oraz  bliźnimi. Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim osobom za zaangażowanie w organizację wyjazdu. W sposób szczególny Parafia dziękuje wszystkim wychowawcom wolontariuszom, którzy przez dwa tygodnie poświęcili swój wolny czas dzieciom i młodzieży. Dziękujemy również za okazane nam przez rodziców zaufanie w trosce o ich pociechy. Dziękujemy także za ciepłe słowa i okazaną wdzięczność, której doświadczamy po powrocie z wyjazdu.

Ks. Proboszcz  Zygmunt Wirkowski
Ks. Łukasz Lach – organizator i kierownik kolonii