Liturgia Męki Pańskiej


DSC_6818W Wielki Piątek, zgodnie ze starożytną tradycją, Kościół Ne sprawuje Eucharystii. W godzinach przedpołudniowych kapłani nawiedzili z posługą sakramentalną chorych parafian. Przez cały dzień wierni trwali na adoracji Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy.

DSC_6832

Liturgia Męki Pańskiej, której przewodniczył ks. Ryszard Sawicki – rezydent, rozpoczęła się o godz. 18.00. Do prezbiterium świątyni, w której panował półmrok, udali się procesyjnie kapłani i asysta liturgiczna.

Główny celebrans padł na twarz, a wierni modlili się w zupełnej ciszy.

DSC_6847

DSC_6860Podczas liturgii słowa odczytano opis Męki Pańskiej według św. Jana. W homilii ks. Ryszard podkreślił, że Jezus ukochał nas do końca, ukochał aż po krzyż i za nas oddał na krzyżu swoje życie. Cytując św. Augustyna zastanawiającego się nad miłością umierającego Jezusa, powiedział: „Kto kocha, ten daje, kto więcej kocha, ten więcej daje, a kto najwięcej kocha, ten najwięcej daje. Chrystus ukochał nas najwięcej i dlatego dał nam najwięcej, bo dał siebie samego”. Kaznodzieja podkreślił, że na krzyżu została ukrzyżowana Miłość. Zachęcał do stanięcia przed Ukrzyżowanym i przyjrzenia się dokładnie Jego przybitym rękom, skrwawionemu obliczu, umęczonemu ciału… i zapytania siebie, czy na tym Obliczu nie ma  plwocin z naszych grzesznych ust i czy nasz młotek nie wbijał również tych gwoździ…

Kapłani odśpiewali Modlitwę Powszechną, po której rozpoczęła się adoracja Krzyża – stanowiąca centralny punkt wielkopiątkowej liturgii.

DSC_6776a

Wierni oddali cześć Krzyżowi poprzez gest ucałowania.

DSC_6907

Choć tego dnia nie sprawuje się najświętszej Ofiary, z darów konsekrowanych w Wielki Czwartek udzielona została Komunia św. Wielkopiątkową Liturgię Męki Pańskiej zakończyła procesja do Grobu Pańskiego, gdzie odśpiewano pieśń „Odszedł Pasterz nasz”.

DSC_6929

Tego dnia rozpoczęliśmy Nowennę przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego.

DSC_6933

Adoracja Chrystusa Eucharystycznego w Grobie Pańskim trwała w świątyni przez całą noc.