Jerycho Różańcowe – spotkanie organizacyjne


mid_19764W związku z organizacją Jerycha Różańcowego w piątek 14 marca po Mszy św. wieczornej w Domu Katolickim odbędzie się spotkanie osób odpowiedzialnych wszystkich grup parafialnych.

W diecezji warszawsko-praskiej trwa Jerycho Różańcowe, czyli nieustanna modlitwa różańcowa. Cały obecny rok w tej diecezji związany jest z tą inicjatywą, która przebiega pod hasłem„Przekaż Światło Chrystusa”. Nie będzie ani jednej minuty aż do listopada 2014 roku, w której nie trwałaby błagalna modlitwa o zburzenie murów, które zagrażają naszej Ojczyźnie. Szczególną modlitwą objęte są następujące intencje: wynagrodzenie za grzechy narodu i świata, o obudzenie ducha pokuty w Polakach, o odkrycie daru Eucharystii w życiu i misji rodziny, o wynagrodzenie Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i Maryi za zniewagi i profanacje oraz o pogłębienie ducha modlitewnego w rodzinach.

Z inicjatywą Jerycha Różańcowego wyszedł ks. abp Henryk Hoser, ordynariusz warszawsko-praski. W specjalnym słowie do wiernych podkreślił, że  „podobnie jak z Maryją przeżywaliśmy Rok Wiary, także z Nią chcemy wejść w nowy rok duszpasterski zatytułowany ‘Wierzę w Syna Bożego’. Rozważając poszczególne tajemnice różańcowe pójdziemy śladem jej wiary – wiary trudnej, niekiedy wręcz heroicznej” – podkreślił.

W modlitwę włączają się wszystkie parafie, zgromadzenia zakonne, szpitale, domy opieki i różne instytucje diecezjalne. Jerycho Różańcowe przebiega w diecezji w cyklach 24- godzinnych i tygodniowych. Tam gdzie trwa dobę, zostało połączone z innymi parafiami i ośrodkami w siedmiodniowe cykle. Bowiem – jak podkreśla ks. abp Hoser – liczba siedem to liczba doskonała, a ta modlitwa ma być wytrwała i ufna. Ma ona jak niegdyś w Izraelu skruszyć mury, zagrażające Polsce i Polakom. – Ufając Bożym obietnicom, jak biblijny lud wybrany, będziemy wspólnie modlić się zawierzając Chrystusowi nas samych, nasze wspólnoty rodzinne i parafialne prosząc, aby On usunął to wszystko co zamyka bądź blokuje nas na źródło Jego łaski oraz umocnił to, co jest Jego życiem. Chcemy także wynagradzać Bogu za nasze grzechy osobiste i wspólnotowe – wyjaśnia biskup pomocniczy Marek Solarczyk.

W programie Jerycha Różańcowego obowiązują stałe formy modlitewne: wszystkie części Różańca, czuwanie adoracyjne przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, nabożeństwo pokutne, godzina miłosierdzia, Droga Krzyżowa, Msza święta oraz  Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Jak podkreślają organizatorzy tej szczególnej modlitwy, czuwanie przed Najświętszym Sakramentem ma na celu ożywienie i pobudzenie apostolstwa we wspólnotach. Modlitewne czuwanie podejmuje intencje modlitwy ekspiacyjnej, czyli przebłaganie Boga za grzechy wszystkich stanów.

Zgodnie z pierwotnymi założeniami, Jerychem Różańcowym może zostać nazwana jedynie siedmiodobowa nieustająca modlitwa przed Najświętszym Sakramentem w związku z tym diecezja warszawsko-praska została podzielona na rejony: każdy obejmuje siedem podmiotów podejmujących modlitwę przez kolejne dni 24 godziny na dobę. Czuwanie będzie rozpoczynało się nabożeństwem różańcowym i uroczystą Mszą św.

Dodaj komentarz